TOP MENU

Workshop Schedule

* NIGHT WORKSHOPS:  Included with All Nights, Full Event or Performers Pass.
* THURSDAY NIGHT WORKSHOP: Included with Thurs Single Night, All Nights, Full Event and Performers Pass
* DAY WORKSHOPS:  Must have a Day Workshop, Full Event or Performers Pass to attend day workshops.
* PURCHASE:  Fri/Sat/Sun Day & Night Workshop tickets can be purchased online or at the door.
* Tentative Workshop Schedule. Locations and times are subject to change without notice.

* Challenges must be purchased prior to the day of the class.

THURSDAY FRIDAY SATURDAY  SUNDAY

PRINT WORKSHOP SCHEDULE

THU

Thursday Workshops

TimeTitleInstructorLevelLocationCategory
8:15PMSalsaJorge Martinez & Maria CatalanIntermediateRoom A
Floor 3
Salsa
8:15PMSembaManuel Dos Santos & Flavie MeriseIntermediateRoom B
Floor 3
Other
8:15PMBachataEsteban & DesireeBeginnerRoom C
Floor 3
Bachata

top

FRI

Friday Workshops

TimeTitleInstructorLevelLocationCategory
05:00PMChallenges StartSee ScheduleInterm / AdvVariousPurchase
07:15PMSalsa On2Benny & Brandon AyalaBeginnerRoom A
Floor 2
Salsa
07:15PMBachata Ladies StylingAtaca y AlemanaAll LevelsRoom B
Floor 3
Ladies
07:15PMKizombaKizomba Harmony (Monica & Billy)BeginnerRoom C
Floor 3
Kizomba
08:15PMBachataOdeth CastilloBeginnerRoom A
Floor 2
Bachata
08:15PMZoukMarc BrewerIntermediateRoom B
Floor 3
Zouk
08:15PMSalsa ShinesJarek Alexis HernandezIntermdiateRoom C
Floor 3
Shines

top

SAT

Saturday Workshops

TimeTitleInstructorLevelLocationCategory
09:00AMZoukHouston ZoukBeginnerRoom A
Floor 2
Zouk
09:00AMSalsa ShinesJulian de las NievesIntermediateRoom B
Floor 3
Salsa Shines
10:00AMSalsa PartnerworkMichael & AnitaBeg / IntermRoom A
Floor 2
Salsa
10:00AMSalsa Partnerwork On2Ernesto & DenisseAllRoom B
Floor 3
Salsa
11:00AMChallenges StartSee ScheduleInterm / AdvVariousPurchase
11:00AMShines On2Oscar MartinezIntermdiateRoom A
Floor 2
Salsa Shines
11:00AMSalsa Spins & TurnsAntonio DozaIntermediateRoom B
Floor 3
Salsa
12:00PMBachataCandenceBeginnerRoom A
Floor 2
Bachata
12:00PMPachangaJorjet AlcocerBeginnerRoom B
Floor 3
Pachanga
01:00PMShines On2Benny & Brandon AyalaAllRoom A
Floor 2
Shines
01:00PMKizombaMarc BrewerIntermediateRoom B
Floor 3
Kizomba
01:00PMSalsa Partnerwork On2YamuleeIntermediateRoom D
Floor 4
Azalea
Salas
02:00PMKizombaTboy & AshbyBeg / IntermRoom A
Floor 2
Kizomba
02:00PMSalsa PartnerworkRafael & CarineIntermediateRoom B
Floor 3
Salsa
02:00PMBachata FootworkAtaca y AlemanaAllRoom D
Floor 4
Azalea
Bachata
02:00PMHistory of SalsaJorge MercadoAllRoom D
Floor 4
Cedar
Salsa
03:00PMSalsaton On2Danielle De LeonAllRoom A
Floor 2
Other
03:00PMTricks & DipsRicardo & KarenIntermediateRoom B
Floor 3
Other
03:00PMBachataAtaca y AlemanaAllRoom D
Floor 4
Azalea
Bachata
04:00PMLower Core Conditions for DancersMelissa & Palisa DanceAllRoom A
Floor 2
Fitness
07:15PMSalsa On2OMambo Dance CoInterm / AdvRoom A
Floor 2
Salsa On2
07:15PMKizombaManuel Dos Santos & Flavie MeriseIntermediateRoom B
Floor 3
Kizomba
07:15PMChaCha Styling On2Maritza GonzalezAllRoom A
Floor 3
ChaCha
08:00PMBachataJorge ElizondoIntermediateRoom A
Floor 2
Bachata
08:00PMSalsa Partnerwork On2Vladimir PinedaIntermediateRoom B
Floor 3
Salsa On2
08:00PMSalsa PartnerworkCulture Beat EntBeginnerRoom A
Floor 3
Salsa

top

SUN

Sunday Workshops

TimeTitleInstructorLevelLocationCategory
09:00AMTwerkniquesTanya IvonneAllRoom A
Floor 2
Brukwine
09:00AMMerengue RipiaoCasino StarsIntermediateRoom B
Floor 3
Merengue
10:00AMSembaTboy & AshbyBeg / IntermRoom A
Floor 2
Semba
10:00AMSalsa Partnerwork &Shines On2Majesty in MotionIntermediateRoom B
Floor 3
Salsa On2
11:00AMChallenges StartSee ScheduleVariousPurchase
11:00AMBachataBrian GomezBeginnerRoom A
Floor 2
Bachata
11:00AMAfro-Cuban Shines FusionErnesto & DenisseIntermediateRoom B
Floor 3
Afro-Cuban
12:00PMAfro-FunkCadenceAllRoom A
Floor 2
Other
12:00PMZoukMarc BrewerBeginnerRoom B
Floor 3
Zouk
12:00PMSalsa Musicality On2Marco FerrignoIntermediateRoom D
Floor 4
Azalea
Salsa On2
01:00PMSalsa PartnerworkSalomon AmayaBeginnerRoom A
Floor 2
Salsa
01:00PMLadies Styling On2Majesty in MotionAllRoom B
Floor 3
Ladies
01:00PMBachataJorjet AlcocerAllRoom D
Floor 4
Azalea
Bachata
01:00PMJAM SessionDJ Gonzo & Cro CroAllRoom D
Floor 4
Cedar
Other
02:00PMKizombaLee RiosBeginnerRoom A
Floor 2
Kizomba
02:00PMLadies SEXXY HeelsCadenceAllRoom B
Floor 3
Other
02:00PMSalsa Partnerwork On2YamuleeIntermediateRoom D
Floor 4
Azalea
Salsa On2
03:00PMLifts & TricksHector GarciaAllRoom A
Floor 2
Other
03:00PMSalsa Partnerwork On2OMambo Dance CoAllRoom B
Floor 3
Salsa On2
03:00PMSalsa Ladies Styling On2Karel FloresIntermediateRoom D
Floor 4
Azalea
Ladies Styling
04:00PMYOGA for DancersIris Torres & Palisa DanceAllRoom A
Floor 2
Fitness
07:15PMKizombaOdeth CastilloBeg / IntermRoom A
Floor 2
Kizomba
07:15PMAfro-CubanAlexis ZanettiAllRoom B
Floor 3
Afro-Cuban
07:15PMSalsa PartnerworkGio & GabyBeginnerRoom A
Floor 3
Salsa
08:00PMZoukFavian BustosBeg / IntermRoom A
Floor 2
Zouk
08:00PMBachataJay StylesBeginnerRoom B
Floor 3
Bachata
08:00PMAfro-Cuban Shines FusionEric OrtizAllRoom A
Floor 3
Afro-Cuban

top

Web Development by Tammy Roque